Read Čaroděj by Terry Brooks Free Online


Ebook Čaroděj by Terry Brooks read! Book Title: Čaroděj
The author of the book: Terry Brooks
Edition: Classic Books
Date of issue: 2000
ISBN: 8086139247
ISBN 13: 9788086139241
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 316 KB
City - Country: No data
Loaded: 1513 times
Reader ratings: 6.2

Read full description of the books:Ben Holiday, nejvyšší pán Landoveru, je zpět na svém trůnu. Konečně se vypořádal se zlovolným čarodějem Meeksem a zdá se, že všechno bude v nejlepším pořádku. Ani v kouzelném království však mír netrvá věčně…

Příčinou je magie Questora Thewse. Ať už si to nešikovný čaroděj přizná či ne, právě jeho nemotorný pokus vrátit dvornímu písaři Abernathymu lidskou podobu způsobí, že písař zmizí v kruhu světla a na jeho místě se objeví pestře pomalovaná láhev. Questoru Thewsovi připadá nějak povědomá, jen si nemůže vzpomenout, kde ji viděl naposledy. Mnohem závažnější se zdá ztráta kouzelného medailonu, který měl Abernathy ve chvíli zmizení zavěšený kolem krku. Bez něho jsou Benovi možnosti velmi omezené. Abernathy se ocitá na Zemi uvnitř hradu patřícího Michelu Ard Rhi, synovi starého krále, který je Abernathyho zapřísáhlým nepřítelem. Ben a Vrba se mu rozhodnou vydat na pomoc a správou Landoveru pověří neuváženě Questora Thewse, čímž nastanou v Landoveru i na Zemi obrovské problémy…


Download Čaroděj PDF Čaroděj PDF
Download Čaroděj ERUB Čaroděj PDF
Download Čaroděj DOC Čaroděj PDF
Download Čaroděj TXT Čaroděj PDFRead information about the author

Ebook Čaroděj read Online! Terry Brooks was born in Illinois in 1944, where he spent a great deal of his childhood and early adulthood dreaming up stories in and around Sinnissippi Park, the very same park that would eventually become the setting for his bestselling Word & Void trilogy. He went to college and received his undergraduate degree from Hamilton College, where he majored in English Literature, and he received his graduate degree from the School of Law at Washington & Lee University.
A writer since high school, he wrote many stories within the genres of science fiction, western, fiction, and non-fiction, until one semester early in his college years he was given The Lord of the Rings to read. That moment changed Terry's life forever, because in Tolkien's great work he found all the elements needed to fully explore his writing combined in one genre.
He then wrote The Sword of Shannara, the seven year grand result retaining sanity while studying at Washington & Lee University and practicing law. It became the first work of fiction ever to appear on the New York Times trade paperback bestseller list, where it remained for over five months.


Reviews of the Čaroděj


LEON

From disgust to delight!

ADAM

I recommend it.

MADISON

A wonderful book, like all the works of this author.

HARRY

Despite the criticism, I liked the book!

MOLLY

Fun book for children and their parents
Add a comment
Download EBOOK Čaroděj by Terry Brooks Online free

PDF: arodj.pdf Čaroděj PDF
ERUB: arodj.epub Čaroděj ERUB
DOC: arodj.doc Čaroděj DOC
TXT: arodj.txt Čaroděj TXT