Read Alçaklığın Evrensel Tarihi by Jorge Luis Borges Free Online


Ebook Alçaklığın Evrensel Tarihi by Jorge Luis Borges read! Book Title: Alçaklığın Evrensel Tarihi
The author of the book: Jorge Luis Borges
Edition: İletişim Yayınları
Date of issue: July 2010
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 5.38 MB
City - Country: No data
Loaded: 2684 times
Reader ratings: 5.8

Read full description of the books:Latin Amerika´nın ve dünya edebiyatının önde gelen isimlerinden J.L. Borges, çok sayıda yazarın üslübunu, tekniğini ve edebiyat hakkındaki düşüncelerini neredeyse tek başına değiştiren, eserleriyle çağımıza damgasını vuran bir şair, öykü ve deneme yazarı. Formenter Ödülü´nü aldığı 1961´den bu yana eserleri klasik sayılan ve giderek artan bir hayran kitlesi kazanan, defalarca Nobel Ödülü´ne aday gösterilen Borges, Poe, Kafka, H.G. Wells, Valery, Mallarme ve daha birçok yazardan etkilendi ve kendini her şeyden önce bir okur olarak gördü.

Dost canlısı ve bonkör bir kişiliği olan Borges´in metinlerini dergilere gönderirken fazla rahat davrandığı, eserlerine ilgi gösteren dostlarına öykülerinin teliflerini armağan ettiği, hatta bazılarıyla ortak öyküler yazdığı biliniyor. İletişim Yayınları 1989´da kurulan Jorge Luis Borges Vakfı´yla yaptığı anlaşmaya uygun olarak, yazarın kimi zaman keyfi sıralamalarla derlenen öykü, düzyazı ve şiirlerini ilk basıldıkları halleriyle yayımlıyor.

Borges, 1930´larda, Arjantin´de çok satan Critica gazetesinin pazar ekine yazdığı yazıları, Alçaklığın Evrensel Tarihi´nde biraraya getirdi. Gerçek ile hayalin birleştiği bu yazılarda, yaşamöykülerini bilerek çarpıttğı Keşiş Eastman,Kadın Korsan Çingi, Billiy the Kid gibi kötü şöhretli kimseleri anlatırken, kurgunun olgudan daha gerçek, daha inanılır olduğunu belirtmeyi hedeflemişti.

İlk kısa öyküsü ´Mahalle Kabadayısı´nın da yer aldığı bu kitabı Borges, 1954´te yazdığı önsözde, `öykü yazmayı göze alamayan, dolayısıyla da başkalarının masallarını bozup çarpıtarak kendini eğlendiren utangaç bir delikanlının sorumsuz oyunları` olarak nitelemişti. Buna karşılık kitap, Latin Amerika edebiyatını derinden etkiledi ve yayımlandığı tarih (1935) bu edebiyatın bir dönüm noktası olarak nitelendi.


Download Alçaklığın Evrensel Tarihi PDF Alçaklığın Evrensel Tarihi PDF
Download Alçaklığın Evrensel Tarihi ERUB Alçaklığın Evrensel Tarihi PDF
Download Alçaklığın Evrensel Tarihi DOC Alçaklığın Evrensel Tarihi PDF
Download Alçaklığın Evrensel Tarihi TXT Alçaklığın Evrensel Tarihi PDFRead information about the author

Ebook Alçaklığın Evrensel Tarihi read Online! Jorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo, usually referred to as Jorge Luis Borges (Spanish pronunciation: [xoɾxe lwis boɾxes]), was an Argentine writer and poet born in Buenos Aires. In 1914, his family moved to Switzerland where he attended school and traveled to Spain. On his return to Argentina in 1921, Borges began publishing his poems and essays in Surrealist literary journals. He also worked as a librarian and public lecturer. Borges was fluent in several languages. He was a target of political persecution during the Peron regime and supported the military juntas that overthrew it.

Due to a hereditary condition, Borges became blind in his late fifties. In 1955, he was appointed director of the National Public Library (Biblioteca Nacional) and professor of Literature at the University of Buenos Aires. In 1961, he came to international attention when he received the first International Publishers' Prize Prix Formentor. His work was translated and published widely in the United States and in Europe. He died in Geneva, Switzerland, in 1986.

J. M. Coetzee said of Borges: "He, more than anyone, renovated the language of fiction and thus opened the way to a remarkable generation of Spanish American novelists."


Reviews of the Alçaklığın Evrensel Tarihi


LOUIE

Books are incredible magic that you can carry with you.

LOUIE

Interesting look on the other side

KATIE

Best among ordinary

MAX

From disgust to delight!

BROOKE

The most cool book
Add a comment
Download EBOOK Alçaklığın Evrensel Tarihi by Jorge Luis Borges Online free

PDF: alakln-evrensel-tarihi.pdf Alçaklığın Evrensel Tarihi PDF
ERUB: alakln-evrensel-tarihi.epub Alçaklığın Evrensel Tarihi ERUB
DOC: alakln-evrensel-tarihi.doc Alçaklığın Evrensel Tarihi DOC
TXT: alakln-evrensel-tarihi.txt Alçaklığın Evrensel Tarihi TXT